لامینیت laminate

لامینیت laminate پوسته نازک وظریفی از جنس پرسلن است که به سطح بیرونی دندان ها باند(چسب)می شود.

porselen-lamine-01

کاربردهای لامینت بطور خلاصه :

۱- بستن فواصل بین دندان :

بستن فواصل میان دندان ها گاهی اوقات تاثیر زیادی در ظاهر افراد می گذارد. چون این فواصل موجب منحرف شدن چشم فرد مقابل به سمت خود و در نتیجه ، توجه نکردن به چهره شخص می شود. علت ایجاد چنین فواصلی عموما ارثی و مادرزادی است. چنان چه نسبت عرض دندان ها به اندازه فک کوچکتر از حد معمول باشد ، بین دندان ها فاصله می افتد.. عادات دهانی مانند فشار دادن زیاد بین دندان ها و یا قرار دادن خودکار ، ناخن و یا پیپ بین آنها نیز می تواند موجب بروز چنین فواصلی شود که در این موارد ابتدا باید چنین عاداتی ترک شوند. این فواصل را به روش متعدد می توان بست که یکی ازآنها لامینیت است.

15697

۲-اصلاح طرح لبخند:

اصلاح طرح لبخند یعنی رابطه حدود لثه را با لب و دندان ها تنظیم می كنند، یعنی گاهی اوقات وقتی دندان ها خیلی كوچك هستند، خنده بیمار زیبا نیست. دندانپزشكان با استفاده از روش های جراحی مثلاً تغییر طول كلینیكی یا بزرگتر كردن تاج كلینیكی، این نسبت های طبیعی را كه باید برای زیبایی برقرار باشد را برقرار می كنند كه خنده، زیباتر شود.

pic1.1

 

۳-انتخاب رنگ دلخواه:

در مقایسه با مواد کامپوزیت نسبت به تغییر رنگ ورنگ پذیری بسیار مقاوم است .

 

blog-post-pic9

۴-مرتب كردن وبلند کردن دندان :

لمینیت یكی از راه های مرتب كردن دندان های كوتاه، بلند و یا چرخیده است كه بعد از گذاشتن آنها ۴ تا ۱۲ سال باقی می‌ماند.

 

laminats

روش نگهداری لمینیت ها:

لمینت مانند دندان های طبیعی نیاز به رسیدگی دارد و باید روزانه حداقل دو بار سطح آن را با مسواك شستشو دادو شاید بهتر باشد که در خوردن غذاهای سفت دقت کنیم که ممکن است تنها دلیل آسیب دیدن لمینیتها باشد.

 

شاید خیلی از ما نام لومینرز را شنیده باشیم و نیاز داشته باشیم اندکی راجع به آن بدانیم:

لومینرز پوششهای بسیار نازک دندانی هستند که فقط یک سطح پیش روی دندان را پوشش داده و مشکلات زیبایی دندان از قدیم قبیل بد رنگی – بد شکلی – فاصله بین دندانها -کوتاه بودن دندانها -نامرتبی آنها را اصلاح میکند.

لومینرزها از مواد پلی اتیلنی ساخته شده که در ضخامت بسیار کم میتواند پوشش رنگی مناسب بدون نیاز به تراش دندان ایجاد کند از دیگر مزایای لومینرزها عدم به وجود آمدن حساسیت دندانی می باشد. مراحل انجام لومینرزفقط یک قالب گیری بدون دندانها بوده و در جلسه بعد کار نهایی تحویل بیمار می شود.با توجه به تراش نخوردن دندان و نبود فضا برای باند شدن لومینرز و این که ممکن است در برخی مواقع برآمده شود اکثر پزشکان لمینیت را ترجیح میدهند که البته با توجه به case بیمار متفاوت است.